Հունիսի 14-ին` Արյան դոնորի միջազգային օրը, Մխիթար Հերացու անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում բացվել է Արյունաբանական կենտրոն: Կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Խորհրդարանի նախագահը շրջել է նորաբաց լաբորատորիայում եւ ծանոթացել պայմաններին:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է նմանատիպ կենտրոնների ստեղծումը եւ մասնավորապես նշել է. «Այս հիվանդանոցում, որտեղ կատարվում են բազմաթիվ վիրահատություններ, ուղղակի անհրաժեշտ էր ունենալ արյունաբանական կենտրոն: Առհասարակ նմանատիպ բժշկական հաստատությունների համար դա ռազմավարական նշանակություն ունի»:
Արյունաբանական կենտրոնի առաջին դոնորները դարձել են Մխիթար Հերացու անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ուսանողներն ու պրոֆեսորադասախոսական կազմը:
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Արյունաբանական կենտրոնի բացման արարողությունից հետո այցելել է Մխիթար Հերացու անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի զինհաշմանդամների վերականգնողական կենտրոնում բուժվող քառօրյա պատերազմում վիրավորված նախկին զինծառայողներին:
Խորհրդարանի նախագահը զրուցել է տղաների հետ, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը վերականգնողական կենտրոնին է տրամադրել Վիրավորված զինծառայողներին եւ զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին ՀՀ ԱԺ-ի կողմից աջակցության հիմնադրամից 5.000.000 դրամ եւ վստահություն հայտնել, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

А.Баблоян на открытии Гематологического центра
14 июня, в Международный день донора, в больничном комплексе N 1 ЕГМУ им. Мхитара Гераци открылся Гематологический центр. В торжественной церемонии открытия Центра принял участие Председатель НС А.Баблоян.
Глава парламента ознакомился с новой лабораторией и ее условиями.
Председатель НС подчеркнул важность создания таких центров и, в частности, отметил: “В этой больнице, где проводится множество операций, просто необходимо было иметь Гематологический центр. Для подобных медучреждений это имеет стратегическое значение”.
Первыми донорами Центра стали студенты и профессорско-преподавательский состав ЕГМУ им. Мхитара Гераци.
После церемонии открытия Гематологического центра Председатель НС А.Баблоян посетил проходящих лечение в Центре реабилитации военных инвалидов больничного комплекса N 1 ЕГМУ военнослужащих, раненных в ходе апрельской четырехдневной войны.
Спикер парламента побеседовал с бывшими воинами, поинтересовался состоянием их здоровья.
Председатель НС А.Баблоян предоставил Центру реабилитации 5 млн драмов из парламентского Фонда содействия раненым и членам семей погибших военнослужащих и выразил уверенность, что сотрудничество будет постоянным.